Howlin, Baron-Cohen, Hadwin: Miként tanítsuk az elme olvasását
Miként tanítsuk az elme olvasását autizmussal élő gyermekeknek?
Ezzel a címmel jelent meg az Autizmus Alapítvány Kapocs kiadójánál egy gazdag képanyaggal ellátott gyakorlati kalauz. Tanároknak és szülőknek kíván segítséget nyújtani annak elérésében, hogy az autista gyermek jobban megértse az emberek gondolatait, szándékait, vágyait, érzelmeit. A neves szerzők (Patricia Howlin, Simon Baron-Cohen és Julie Hadwin) nemcsak tanácsot adnak, hanem várják a szakemberek, szülők tapasztalatait, véleményét a könyv használatával kapcsolatban.
A könyv bevezetőjéből: “A genetikai tényezők világos módon igen fontos szerepet játszanak az autizmus sok esetében, de e könyv írásakor még nem ismerjük a pontos genetikai mechanizmust. Vannak hatékony kezelési eljárások, s ezek elsősorban viselkedéses természetűek, amelyek segítségével az autizmushoz társuló másodlagos problémák némelyike csökkenthető, ám a társas és kommunikációs rendellenességek általában ellenállóbbak a beavatkozással szemben. Az ilyen jellegű problémák kezelésére összpontosít ez a kalauz.”
https://archive.org/details/MikentTanitsukAzElmeOlvasasatAutizmussalEloGyermekeknek
Miért “más” az autista gyermek? – Carl H. Delecato
„Delacato saját korát messze megelőzve elsőként írt az autistáknál előforduló hallás-, látás- és egyéb érzékszervi túlérzékenységről, és terápiát is javasolt rá.”
Dr. Bernard Rimland
A San Diegó-i Autizmuskutató Intézet igazgatója
„A Doman – Delacato módszer »patternezi« azokat a mozgásfunkciókat, melyek végrehajtására a gyermek képtelen. Ez … annyit jelent, hogy három felnőtt hajtja végre a gyermeken, úgymond őt helyettesítvén, a csúszás-mászás koordinált mozdulatait. Ily módon tanulná meg a test és az agy azokat a mozgásmintákat, amelyek a gyermek számára egyébként ismeretlenek maradnának.”
Hartmut R. P. Janetzke
A Hamburgi Autizmus Intézet vezetője
“Eddig, ahányszor könyvet írtam, mindannyiszor heves bírálatok értek. Könyveim közül öt a tanulásról szól, ami látszólag veszélytelen téma. Látszólag igen, valójában éppen ellenkezőleg.
Minden egyes, ebben a témában írt könyvem nagy felzúdulást váltott ki szakmai köröben. Egyrészt azért bírálták azokat, mert egyszerre szóltak a szülőkhöz is meg a szakemberekhez is. Azután azért, mert egyes kritikusok állítása szerint a könyvek »hamis reményeket« ébresztettek a szülőkben. De bírálat érte azokat azért is, mert lényegében arról szóltak, hogy az ember agyműködésén megfelelő ösztönzéssel változtatni lehet.”
Carl H. Delacato
https://archive.org/details/miertmas